Tag: ‘howto’

Jak ustawić filtrację IP w Google Analytics i Stat24?

niedziela, 14.12.2008

Zakładamy naszą pierwszą stronę, tudzież zlecamy komuś zrobienie takowej. Następnie cieszymy się jak dziecko kiedy witrynka zaczyna ożywać, pojawiają się pierwsze komentarze znajomych nam osób odwiedzających naszą stronkę.

Żeby jednak mieć pełen obraz tego jak nasza strona funkcjonuje, jaka jest reakacje użytkowniów na stronę, a także reakacja wyszukiwarek na pojawienie się nowej strony , trzeba poznać odpowiednie dane liczbowe. Statystyki są nierozerwalną i oczywistą częścią komercyjnych projektów internetowych. Nie mniej jednak każdy kto posiada własną stronę internetową (także w pełni niekomercyjną) lub blog tematyczny, powinien korzystać ze statystyki odwiedzalności. W końcu, poświęca swój czas i dokłada wysiłków, aby to co robi znalazło uznanie w oczach internautów. Rzeczą oczywistą jest korzystanie ze statystyk np. na stronach fundacji, stowarzyszeń czy organizacji non-profit, w końcu strona to narzędzie zarówno do zadań komercyjnych jak i do pomocy ludziom w taki czy inny sposób.

Ja osobiście korzystam z dwóch narzędzi statystycznych względem stron internetowych. Jednym z nich i już dobrze poznanym są statystyki Stat24 (zarówno te komercyjne jak i darmowe) i statystki Google Analytics, które dopiero poznaję, ale które mają duże możliwości. Ale o tych dwóch usługach jeszcze będzie mi dane opowiedzieć. Dzisiaj jedynie o Filtracji IP.

(więcej…)

Spolszczenie domyślnej skórki WordPress

czwartek, 04.12.2008

Po w sumie bajecznie prostej instalacji WordPress-a, czas na muszące przyjść modyfikacje. 

Pierwszą taką czynnością oczywiście było zainstalowanie spolszczenia dla WordPress-a (jest też gotowa polska wersja WordPress), co sprowadza się jedynie do ustawienia pliku pl_PL.mo w katalogu wp-content/languages i jezyka w pliku wp-config.php . Następnie ogólne porządki na zapleczu bloga.

Niestety jest niewielki problem, okazuje się, że domyślna skórka WordPress-a zamiast polskich wyrazów zawiera angielskie, nie jest to wina złego spolszczenia, ale faktu, że spolszczenie nie obejmuje skórek.

Są dwa wyjścia:

  • Znaleźć skórkę w języku polskim,
  • Wyedytować skórkę i pozmieniać wyrazy angielskojęzyczne na te w języku ojczystym.
Jako, że samo tworzenie blogu ma być dla mnie nauką, to z założenia skórkę narpierw przetłumaczę, a potem zmodyfikuje, ewentulnie zrobię od zera (potem potem potem).
Jako, że należę do tych internautów, którzy bardziej cenią sobie treść ponad formę to, właśnie na tym się skupię. Treść stanowi o sile strony czy bloga, tak jak odpowiedni Wsad czyni wojskową grochówkę prawdziwie wojskową.

Spolszczanie…

(więcej…)