Wpisy w kategorii: ‘Javascript’

ExtJS – prezentacja

środa, 28.11.2012

ExtJs jest potężnym frameworkiem javascript wyposażonym w zestaw gotowych/wbudowanych kontrolek umożliwiający łatwą budowę rozbudowanych aplikacji opartych o technologię AJAX. ExtJS, jest budowany i zarządzany przez Sencha (Sencha.com).

W stosunku do bardzo podobnego Dojo, z którego także miałem okazję korzystać przy budowie mniejszych aplikacji, większość pracy i zmian, pochodzi z jednego ściśle określonego źródła, czyli od pracowników Sencha. Co jak się okazało (Dojo poznałem później) jest idealnym rozwiązaniem, gdyż w tym przypadku rozwój dobrego już wcześniej produktu ewoluuje w ściśle określonym kierunku, co sprawia, że ExtJS 4.* jest dobrym rozwinięciem idei poprzednich wersji i coraz przyjemniej się z niego korzysta. Także dokumentacja, choć nie zawsze idealna znajduje się w jednym ściśle określonym miejscu, jest przejrzysta i funkcjonalna.

Ale do rzeczy….

ExtJS 4, jest narzędziem kompleksowym. Szczyci się tym, że można zbudować za jego pomocą aplikację webową, która wygląda zupełnie jak desktop. Osobiście, nie widzę w tym większego sensu, ale mam kolegę, który pracuje na nad rozbudową i konserwacją takiego właśnie systemu. Sam framework choć rozbudowany, jest stosunkowo prosty w implementacji, a podążając za przykładami dostarczonymi przez twórców lub dużo lepiej, za gotowym już kodem aplikacji w którą się wdrażamy, łatwo jest zacząć tworzyć swój własny kod. Oczywiście, potrzebna będzie znajomość Javascript-u przynajmniej na poziomie gdzieś pomiędzy minimalnym i średnim, a do tego przynajmniej teoretyczną wiedza jak działa technologia AJAX.

Aplikacje w ExtJs składają tak z jakby z dwóch warstw.

Warstwa danych i warstwa interakcji z użytkownikiem. Za pomocą technologii AJAX i notacji JSON te dwie warstwy komunikują się ze sobą.

Do generowania, dodawania i modyfikacji danych, a także do obsługi serca samej aplikacji wybieramy język typu PHP, Python.

Za pomocą Javascript dodajemy elementy wbudowane w ExtJS takie jak np. formularz, przyciski, gridy. Mamy także do wyboru różne warianty wyświetlania elementów na stronie, grupowania ich wg potrzeb i np. określania interakcji między nimi. ExtJs dba o to by wszystko (całość to oczywiście html i css)wyświetlało się podobnie w każdej przeglądarce (tak samo jak w znanym jQuery).

Najczęściej w pracy z ExtJs korzysta się z dobrze skonstruowanego narzędzia jakim jest interaktywny Grid. Jest dość przemyślanym modułem o wielu zastosowaniach. Łatwo za jego pomocą przeglądać dane, sortować je, filtrować. Mamy dużo możliwość doboru cech i funkcjonalności dla naszych Grid-ów.

Trudno mi sobie wyobrazić większą aplikację użytkową bez tego elementu.

Zdecydowanie najlepszą cechą tego frameworku jest jego kompletność i dojrzałość. Wszystko co w nim zawarte i wbudowane wystarczy by zbudować nawet bardzo rozbudowane aplikacji klasy biznesowej. Można także, pamiętając o odpowiednich zabezpieczeniach, przenieść stare aplikacji desktopowe do sieci internet czy sieci firmowej.

Warianty licencyjne ExtJS: link